V poslední době se do kurzu kromě remaků dostaly i adaptace počítačových her. Ale doposud promítané snímky nepřekročily hranici standardu. Nemusím vzpomínat Doom, což bylo dlouho očekávané zklamání, ani celosvětově proslulého prznitele herních adaptací Uwe Bolla, ani Andersona, který se nevyznamenal s Resident Evilem. Jestli se Anderson poučil ze svých chyb a třetí díl Extinction již bude na vyšší úrovni, je ještě ve hvězdách. Jednou z mála schopných adaptací byl Mortal Kombat, ale ten je již za zenitem.
Po ohlášení předprodukčních prací na titulu s názvem Silent Hill se zvedla vlna očekávání. Očekávaní se dále zvýšila, jakmile bylo s připravovaným snímkem spojeno jméno Christophe Ganse. Scénář byl svěřen Rogerovi Avarymu, který se s Quentinem Tarantinen podílel na Pulp Fiction.
Rose de Silve (Radha Mitchell) má nemocnou dcerku Sharon (Jodelle Ferland), která ze spaní chodí. Nejen chodí, ona se někam žene. A s jejími nočními útěky se spájí jedno dvousloví, které neustále vykřikuje: Silent Hill. Rose se už nemůže dívat, jak dcera trpí, a tak se vydá hledat ono neustále vzpomínané místo Silent Hill, i když je její manžel Christopher (Sean Bean) zásadně proti. Po dlouhé a vyčerpávající cestě, která končí havárií Rosina auta, se probudí na mlhou zahalené cestě vedle oprýskané tabule s nápisem Welcome to Silent Hill. Ale Sharon chybí...
Silent Hill jakožto survival hororová adventura sestává z hledání různých klíčů, které mají dovést hlavní postavu k cíli, k rozlousknutí příběhu, narozdíl od Resident Evila, který je sice taktéž survival hororovou adventurou, ale převažuje akce. Téhle herní koncepci zůstal Gans věrný i ve filmové adaptaci. Adventurní prvky absolutně převažují nad akčními. Film jde in medias res, na bližší seznamování dojde v průběhu deseti minut. Gans dal divákům tvrdě pocítit až křečovité prvky počítačové hry. Otázkou zůstává, jestli je to dobře nebo špatně.
Téma opuštěného města, ne tak docela vylidněného a ne tak docela obydleného lidmi, poskytuje hutný materiál pro mysteriózní, hororově thrillerový akční film, či dokonce drama. Všechny prvky byly využity - od mysterióznosti, když Rose vstoupí do města zahaleného v jemné mlze a padajících sněhových vločkách. Jenže tahle nostalgie se okamžitě rozplyne, jakmile vyjde najevo, že mlha je kouř a vločky jsou kousky jemného popele. Pod městem, které bylo hornickým střediskem, vypukl před třiceti lety požár a neustále trvá. Tady přicházejí na řadu hororové prvky - věčný požár pod městem vyvolává dojem pekla, které se otevřelo v útrobách města a ze svých vnitřností vyvrhuje nadpozemskou hrůzu.
Akční stránka se dostává do pozornosti nejméně, ale to neznamená absenci občasného násilí s velkým N. Mnoho lidí bylo zvědavých, jak Gans zvládne silenthillovský bestiář. Zvládl ho na výbornou. V současné době převažují CGI efekty nad kvalitní ruční prací. Gans však vsadil na ruční práci a ta se mu vyplatila. Všechna monstra jsou hrána tanečníky kvůli křečovitým pohybům a ohýbaní se do prapodivných, až děsivých úhlů. Výsledek: krevtuhnoucí balet. Některá monstra byla dorenderována CGI efekty, což je patrné minimálně. Po ohlášení prací na snímku vyvstala otázka, jestli se objeví silenthillovský maskot, Pyramid Head. Ano, objeví a vypadá monstrózně i se svou brutální kudlou. Bohužel, Pyramid Head není hlavní tahoun filmu, protože mu byly přisouzeny jenom dvě scény. V jedné i druhé exceluje, hlavně v té, kde se tahle sadistická nádhera naturalisticky vyřádí.
Drama je docíleno šokujícími odhaleními, které vlastně tvoří celkový příběh a posouvají ho neustále kupředu. Rose nachází jednotlivé klíče, pomůcky a indicie, které odhalují všechny skutečnosti. Na filmu je citelné, že byl točen podle herní předlohy, což nebude vyhovovat nehráčské divácké skupině.
Na všechny prvky má vliv i práce se světlem. Velká část filmu se odehrává pod městem nebo v tmavých zákoutích, kde jsou světlo pronikající skrz díry nebo baterka hlavní hrdinky jedinými zdroji světla. Tenhle světelný efekt umocňuje pocit beznaděje a hrůzy, kterou hlavní hrdinka prožívá. Na atmosféře, kterou se tenhle snímek muže pochlubit jako jeden z mála v současné době, se podepsal i hudební doprovod, kterým je vlastně herní soundtrack z dílny Akira Yamaoka. Mezi povedené atmosférické scény, při kterých zamrazí, patří siréna, která ohlásí zatmění, odežene ptáky a hlavní hrdinka zůstane v temnotě, která s sebou přinese nezemské hrůzy.
Silent Hill je film úzce koncipovaný pro speciální spektrum diváků, které se skládá z fanoušků hry, hráčů obecně a příznivců hororových snímků s mnoha prvky mystiky. Pro ostatní diváky budou adventurní prvky břímě, protože jsou monotónní jak v příběhu, tak v akci. Gans tlačí na pilu v určitých momentech. To znamená 10 minut běhaní, 2 minuty hustá atmosféra, dalších 10 minut běhání a opět houstnoucí atmosféra. Na začátku chvíli trvá, než se diváci do tohoto tempa dostanou. Slabým povahám nebude vyhovovat prezentované násilí, které je opravdu brutální, hlavně grandiózní finále s ostnatým drátem. Mnoha divákům se může příčit délka filmu, která činí 127 minut. Tenhle sestřih si vyžádalo studio Tristran, jelikož Gans předložil film o délce tři a půl hodiny. Chaoticky může působit i příběh, i při monotónním tempu se můžou diváci ztratit, protože Gans mezi katalyzátory děje i do celkového prostředí začlenil více informací, které budou pro neznalce matoucí. Scénář je založený na první a třetí části série, takže souvislost mezi fanatickou sektou a Pyramid Headem nebude mnoha lidem jasná.
Herecké výkony jsou vskutku zajímavé, nejlepší podala malá Jodelle Ferland coby nemocná dcera, ale také coby vlastní temné alter ego. Film SAW II obsahoval hlášky, při kterých běhá mráz po zádech, například v Bellově podání: „Oh yes, there will be BLOOD!” Tady se s něčím podobným taky setkáme ve Ferlandově podání: „This is the end of days... and I am the reaper!”. Australská herečka Radha Mitchel, jež se projevila ve filmu Melinda a Melinda a v menších rolích například v Hledání země Nezemě, zvládá svoji roli matky, která je ochotná se kvůli svému dítěti vydat i do samotného pekla. V původním scénáři nebyly žádné mužské postavy, a tak ho Gans vrátil k přepracování, čímž byla nuceně přidána postava Seana Beana, která nijak nevynikne. Bean se ani moc nesnažil. Prostě je to ten typ vedlejší role, v které figuruje známý herec s pocitem, že když není v hlavní roli, nemusí hrát. V neposlední radě zazáří Laurie Holden v roli pohledné sexy policajtky Cybil. Holden má zkušenosti z mysteriózních seriálů jako Akta X a Krajní meze, takže prostředí Silent Hill jí nebylo cizí.
Christophe Gans je režisér francouzského původu, Roger Avary je z Kanady, Radha Mitchel z Austrálie, Jodelle Ferland z Kanady. I většina filmového štábu má neamerický původ. Tímto chci poukázat na nevyužitý potenciál ostatních zemí. Diváci nejsou odkázáni jenom na americkou produkci, o které si každí myslí své. I Bekmambetov ukázal, že nejen Hollywood dokáže produkovat filmy. Je velmi pravděpodobné, že se bude točit i sequel, tak snad Konami svěří práci opět Gansovi. Gans se vžil do Městečka na Tichém kopci a v pokračování by se mohl více inspirovat druhým herním dílem.
Silent Hill je nejpovedenější herní adaptací, která v sobě kombinuje různé prvky od thrilleru přes horror až po drama. Vyznačuje se skvělou atmosférou - maximálně děsivou a podmaňující -, vynikajícím hudebním doprovodem a brutálním násilím. Welcome to Silent Hill.